Folkmassa och kaffe
Folkmassa och kaffe

Att överleva zombiekatastrofen

Hur överlever man en zombieapokalyps? Föreläsaren, författaren och folkbildaren Herman Geijer berättar hur du överlever en oväntad katastrofsituation och hur du bäst förbereder dig. Han är zombieöverlevnadsexperten som med humor och allvar använder zombier som metafor för att beskriva kriser och katastrofer.

I dagens samhälle finns en stor fascination för apokalypsen och många har själva funderat på vad de skulle göra om en sådan katastrof inträffade. Herman Geijer lyfter fram vetenskapliga bevis på vilka egenskaper och förmågor som gör oss bäst rustade för en oviss framtid med katastrofer orsakade av klimatförändringar, pandemier, krig eller zombier.

Alla som någon gång funderat på hur de skulle klara sig vid en zombiekatastrof eller i en postapokalyptisk värld måste lyssna på denna unika föreläsning!

Tid: 5 november, kl. 18.00
Plats: Bohusläns museum i Uddevalla
Fri entré

Arrangeras av Villaägarna Uddevalla, Bohusläns museum och Studieförbundet Vuxenskolan.

Varmt välkommen!


Inbjudan i pdf.

Mer information om föreläsningen

Läs mer information om föreläsningen på Studieförbundets hemsida.