Till startsidan Här hittar du de medlemsförmåner och rabatter som du som medlem har tillgång till. Här får du svar på frågor som rör ditt husägande t ex juridisk rådgivning och information om byggfrågor, boendeekonomi, energi och trädgård. Här hittar du information om vårt opinionsarbete i boendefrågor, t ex boendebeskattning, bostadspolitik och energipolitik. Här hittar du information om våra regionkontor och lokala föreningar.  
 
Sök bostäder med Booli
Sök hantverkare med Proffsjobb Hitta produkt med Villaportalen
Vinst i ”Gröna huset-målet”
Villaägarna har vunnit målet mot Karlstads kommun som gäller om ett par i Karlstad ska tvingas måla om sitt gröna hus. Länsstyrelsen har nu dömt av målet och ger husägarna rätt att ha huset grönmålat. Familjen får även ha kvar övriga fasadförändringar på huset.

Makarna Hellqvist målade sitt radhus grönt. De renoverade även radhusets framsida med bl.a. nya husknutar och foder. Men då gick Karlstads kommun i taket. Kommunen fattade beslut om att Hellqvists var tvungna att riva fasaden och skrapa bort färgen samt därefter återställa huset till 1975 års utseende (två nyanser av brunt). Kommunen menade att husets utformning stred mot områdets intentioner och att färgsättningen inte var estetiskt lämplig för området. Länsstyrelsen är dock av rakt motsatt uppfattning.

Länsstyrelsen har fastställt att Hellqvists inte behövde bygglov för att måla sitt hus grönt. De får även behålla sina ändrade husknutar, foder runt fönster och dörrar samt alla övriga fasadförändringar. Länsstyrelsen undanröjer även kommunens föreläggande, som anses ha varit omöjligt att följa. Myndigheten upphäver även de straffavgifter i form av byggnadsavgift och särskild avgift, som kommunen påfört.

- Hellqvists har fått fullständig framgång i målet medan Karlstads kommun har fått avslag på varenda del. Jag är oerhört glad över att ha lyckats hjälpa Hellqvists att få rätt mot kommunen. Jag hoppas även att avgörandet ska kunna innebära att övriga husägare i Karlstads kommun ska kunna fortsätta ägna sig åt att måla om och renovera sina hus i lugn och ro, säger Villaägarnas Riksförbunds chefsjurist Ulf Stenberg.

Villaägarnas Riksförbund har beslutat att hålla bygglovsinformation i Karlstad den 26 mars. Småhusägare som är oroliga när det gäller ommålning, ändringar på fasader, bygglov m.m., sedan kommunen hotat med att driva ”Gröna huset-målet” till högsta instans, kan komma till mötet och höra vad som gäller. Information om plats och tid för mötet kommer att finnas på www.villaagarna.se/mitt

Läs mer
Artikel ur medlemsmagasinet Villaägaren "Huset som inte får vara grönt"

(2009-02-25)



 2009-02-25 Vinst för Villaägarnas Riksförbund i ”Gröna huset-målet”
 Dom i målet om "Gröna huset"

Dela
Fler nyheter
Svenska elkunder mer utsatta än norska och finska
Gå med i Facebookgruppen om tomträtt
För tillbaka kraftbolagens övervinster till hushållen
Kompensera kunderna - sänk elskatten
Höga elpriser är resultat av politiska beslut