Medlemsfråga

Dåligt fall i badrum efter nyinlagd matta.

Henry Olsson 237 dagar sedan
Juridik

Hej! Efter renovering av badrum, med bl.a. vägg och golvmatta, utav fackman, visade det sig, att fallspacklingen inte var riktigt utfört. Vid användande av duschen, rinner inte vattnet ner i golvbrunnen. Vi skall få en ny matta inlagd. Man skall skära bort den gamla , och svetsa i den nya ,förmodligen med väggmattan. Min fråga är: har jag rätt till kompensation för olägenheter i övrigt? Arbetet var utfört den 5 oktober och den nya mattan skall man börja med 29 oktober . Dessutom för vi plocka bort div. skåp med mera. samt torkat massor vatten som blivit efter varje dusch. vore tacksam för ett svar angående ev..kompensation av något slag. M.v.h A-M Olsson

99 visningar
0 kommentarer

Inte medlem, men vill se expertsvaret?

Är du inte medlem, men vill se expertsvaret?
Ange ditt telefonnummer och din e-postadress nedan så får du tillgång till expertsvaret i 24 timmar.

Ange ditt telefonnummer:
Ange din emailadress:

  • Rådgivare svarar
    Villaägarna
    Villaägarna

    Ämnesområden: Rådgivning

    228 dagar sedan

    Hej
    Jag har svårt att se att ni har möjlighet att få kompensation för olägenheter som att plocka bort inför arbetet och torka upp vatten. Hade ni haft extra kostnader som extra resor, extra boende osv på grund av felet skulle man kunna begära ersättning för detta. Likaså hade ni kunnat få ersättning om felet hade orsakat skada på något i ert hus.

    Om du läser en fråga som någon annan har ställt, tänk då på att svaret kanske inte är tillämpligt i ditt fall, då förutsättningarna skiljer sig åt.

Bli medlem

Senaste frågorna

Se alla

Ställa fråga

Tänk på att du behöver vara inloggad eller ha ditt medlemsnummer tillhands när du vill ställa fråga till våra experter.  Medlemsnumret hittar du på ditt medlemskort.

Glöm inte att ha ditt medlemsnummer när du kontaktar rådgivningen.

 
PixelImage