Medlemsfråga

Diffusionsspärr i garagetak

Rolf Andersson mer än ett år sedan
Byggnadsteknik
Hej. Har köpt villa i Kalmar med ett garage som halvisolerat. Taket har bara "rena" takstolar. Har nu tänkt gullfiberisolera taket och sätta gipsplattor.
Min fråga är; vad skall jag lämpligen använda för diffusionsspärr mellan gips och isolering.
Mitt användningsområde för garaget är att det sporadiskt kommer att vara uppvärmt och då på vintern, till en temperatur att det går att vistas/arbeta i. Jag har fått olika råd; papp, plastfolie eller vara helt utan spärr.
Vad är
Ert råd till mig.
Vänligen Rolf Andersson tel 0705093865
76 visningar
0 kommentarer

Inte medlem, men vill se expertsvaret?

Är du inte medlem, men vill se expertsvaret?
Ange ditt telefonnummer och din e-postadress nedan så får du tillgång till expertsvaret i 24 timmar.

Ange ditt telefonnummer:
Ange din emailadress:

  • Rådgivare svarar
    Villaägarna
    Villaägarna

    Ämnesområden: Rådgivning

    mer än ett år sedan

    Hej
    Om garaget är uppvärmt ska diffusionsspärr monteras. Eventuell fukt i konstruktionen kan då fortfarande vandra utåt och följer värmeflödet. Fukt i inomhusluften ventileras bort genom självdrag eller via ventilationssystemet.
    Är garaget bara uppvärmt ibland så kan värme- och fuktflödet i konstruktionen vilja ske både inåt och utåt. För att möjliggöra uttorkning inåt så bör i så fall en mer diffusionsöppen så kallad diffusionsbroms monteras.

    Om du läser en fråga som någon annan har ställt, tänk då på att svaret kanske inte är tillämpligt i ditt fall, då förutsättningarna skiljer sig åt.

Bli medlem

Senaste frågorna

Se alla

Ställa fråga

Tänk på att du behöver vara inloggad eller ha ditt medlemsnummer tillhands när du vill ställa fråga till våra experter.  Medlemsnumret hittar du på ditt medlemskort.

Glöm inte att ha ditt medlemsnummer när du kontaktar rådgivningen.

 
PixelImage