Medlemsfråga

Avlopp

Erik Mellin 309 dagar sedan
Juridik

Vid köp av huset 2010 så stod det i prospektet att avloppet var från 1989 men nu har det visat sig att avloppet är från 1986 och vi har fått ett föreläggande från kommunen (projekt klart vatten) att vi måste göra om infiltration och trekammarbrunn. Vi har skickat reklamation på avloppet till säljarna men inte fått något svar. De sålde huset med skyddat köp något som mäklarhuset påstår ger säljaren ett ökat skydd borde dom inte kunna nyttja den försäkringen för detta? Vad ska vi göra? Vi har inte råd att dra dem i någon process men vi har inte heller råd att fixa avloppet. Vi känner oss ganska lurade och någonstans i det här borde väl vi ha rätt till ersättning?

131 visningar
0 kommentarer

Inte medlem, men vill se expertsvaret?

Är du inte medlem, men vill se expertsvaret?
Ange ditt telefonnummer och din e-postadress nedan så får du tillgång till expertsvaret i 24 timmar.

Ange ditt telefonnummer:
Ange din emailadress:

  • Rådgivare svarar
    Villaägarna
    Villaägarna

    Ämnesområden: Rådgivning

    308 dagar sedan

    Hej!

    Om uppgiften om avloppets ålder är felaktig kan det röra sig om ett s.k. konkret fel dvs. att fastigheten strider mot avtalet i vid bemärkelse. Ses uppgiften som en enuntiation, en vagare form av utfästelse än en garanti, måste emellertid köparen visa att uppgiften har inverkat på köpet för att den ska ha betydelse. Du skriver inte vilken betydelse avloppets ålder har för kommunens beslut om att utfärda ett föreläggande. Skulle t.ex. ett avloppssystem från 1989 också ha blivit utdömt av kommunen tror jag inte att den felaktiga uppgiften kommer att betraktas som ett relevant fel i fastigheten.

    Kommer man trots allt fram till att det rör sig om ett fel i fastigheten har köparen i första hand rätt till ett prisavdrag av säljaren. Prisavdraget ska motsvara skillnaden mellan fastigheten i felfritt skick och fastigheten med felet. I praxis har ofta domstolarna godkänt vad det kostar att åtgärda felet som prisavdrag om det rör sig om fel i ett relativt nytt hus. Skadestånd kan utgå om fastigheten strider mot vad som är avtalat eller om säljaren varit försumlig eller sviklig. Även vid fastställande av ett skadestånd kommer anläggnings ålder in då en allmän skadeståndsrättslig princip säger att den skadelidande inte ska komma i en bättre ekonomisk situation än han hade gjort om skadan inte hade inträffat.
    För att kunna göra gällande ett fel i fastighet mot säljaren måste felet reklameras inom skälig tid från det att felet upptäcktes. Ansvaret för fel i fastighet gäller under tio år från köpetillfället, men reklamationstiden är betydligt kortare än så. Det anges inte i lagbestämmelserna hur lång tid "skälig tid" är, utan det är beroende av omständigheterna i varje enskilt fall. En reklamation bör skickas skriftligen i ett rekommenderat brev till säljaren för att säkra bevisning om att reklamation faktiskt har skett. Reklamationen ska innehålla en redogörelse för vilket fel som reklamationen avser samt att man med reklamationen avser att kräva kompensation. Läs mer om reklamationer i vår infoskrift ”Reklamation” http://www.villaagarna.se/Radgivning/Informationsskrifter/
    När det gäller försäkringar måste man titta i försäkringsvillkoren för att avgöra vad de täcker. De flesta säljarförsäkringar täcker dock inte konkreta fel utan endast dolda fel.

    Om du läser en fråga som någon annan har ställt, tänk då på att svaret kanske inte är tillämpligt i ditt fall, då förutsättningarna skiljer sig åt.

Bli medlem

Senaste frågorna

Se alla

Ställa fråga

Tänk på att du behöver vara inloggad eller ha ditt medlemsnummer tillhands när du vill ställa fråga till våra experter.  Medlemsnumret hittar du på ditt medlemskort.

Glöm inte att ha ditt medlemsnummer när du kontaktar rådgivningen.

 
PixelImage