Äga eller hyra?

2012-07-02

Enligt återkommande mätningar gjorda av Forskningsgruppen för samhälls- och informationsstudier (FSI) vill svenska folket äga sin bostad hellre än att hyra den. Endast knappt tio procent uppger att man vill hyra sin bostad. Trots det har vi i Sverige många hyresrätter i en internationell jämförelse. Inte mindre än 1,7 miljoner bostäder (38 procent) i Sverige upplåts med hyresrätt.

Och trots att en så stor andel av beståndet är hyresrätter handlar den bostadspolitiska debatten nästan ensidigt om en uppfattad brist på hyresrätter.

Medan hyrorna har varit reglerade har kostnaderna för ett hushåll att köpa ett småhus ökat monumenalt, bland annat som följd av en låg byggtakt vilket i sin tur förklaras av ett bristfälligt utbud på byggbar mark och det för upplåtelseformen ensidiga uttaget av lagfarts- och pantbrevsskatter i samband med bostadsköpet.

Under seminariet ger två idéinriktade debattörer sin syn på frågan om vi bör äga eller hyra våra bostäder. Vi låter de två mest tongivande bostadspolitikerna i Sverige kommat till tals och kanske ställas mot väggen. Är allt som det ska? Eller kan vi göra mer för att hushåll ska kunna förverkliga sina bostadsdrömmar?

 

Program/Medverkande

Moderator: Susanna Popova

1. Välkomna (Joacim Olsson, vice förbundsdirektör) (10.30-10.35)
2. Inledning (Daniel Liljeberg, chefekonom) (10.35-10.45)
3. Därför ska vi äga Markus Uvell (vd, Timbro) (10.50-11.00)
4. Därför ska vi hyra Daniel Suhonen (chefred, Tiden) (11.00-11.10)
5. Stefan Attefall, bostadsminister (11.10-11.25)
6. Veronica Palm, ordf. Civilutskottet, (11.25-11.40)
7. Paneldiskussion med alla medverkande debatt/frågor från moderator och publik (11.50-12.30)

Tid: Torsdag den 5 juli kl 10.30-12.30
Plats: Wisby Strand Congress & Event Gotland, Strandvägen 4, Visby 

Kommentarer

regler. Jag godkänner att Villaägarna hanterar mina uppgifter enligt Personuppgiftslagen.

Nyhetsbrev

Jag vill prenumerera på Villaägarnas nyhetsbrev!


 
PixelImage